O Dworku

Dworek znajduje się na południowy wschód od Mińska Mazowieckiego, w miejscowości Boża Wola. Pierwotny budynek został zbudowany w 1902 roku. W tym samym roku w dalekiej Hiszpanii na świat przyszedł Josemaria Escriva, Założyciel Opus Dei. 

Św. Jan Paweł II dowiedział się o "Dworku" od bł. Álvaro del Portillo, ówczesnego Prałata Dzieła, który mu wspomniał, że Ośrodek ten leży we wsi o nazwie "Boża Wola". Ten fakt bardzo się spodobał Janowi Pawłowi II. Kilka lat później, przy okazji kolejnego spotkania z bp Del Portillo, Papież pytał go: "Co się dzieje z Bożą Wolą?"

Bł. Alvaro del Portillo odwiedził "Dworek" 29 października 1993 r. Na spotkaniu z towarzyszącymi mu osobami opowiadał o dziełach miłosierdzia, w których brał udział w latach 30. w Hiszpanii. Zachęcał, by młodzież przyjeżdżająca do Bożej Woli zawsze była wrażliwa na ludzkie cierpienie.

W 2002 roku, gdy obchodzono 100-lecie urodzin św. Josemarii i gdy odbyła się jego kanonizacja, otwarta została nowa część "Dworku". Dzięki temu zwiększyła się liczba pokoi - obecnie "Dworek" może przyjąć razem ponad 45 gości. Powstała m.in. nowa kaplica i sale wykładowe.

Wówczas powstała również nowa część mieszcząca jadalnię kuchnię i pralnię. Wykonywana tam praca jest istotnym elementem tworzenia rodzinnej, ciepłej atmosfery "Dworku". Wysoki poziom i precyzja tych pozornie zwykłych czynności domowych stwarza warunki ułatwiające odpoczynek i skupienie osobom tu przyjeżdżającym.

Część Dworku zamieszkiwana przez osoby zajmujące się gospodartswem domowym Centrum Konferencyjno-Formacyjnego jest oddzielnym ośrodkiem. Prowadzona jest tu działalność dla kobiet z okolic. Planuje sie tu zorganizowanie ośrodka kształcenia kobiet wiejskich.

Co roku "Dworek" odwiedzają różne grupy osób bioracych udział w rekolekcjach, kursach czy cyklach wykładów. W roku 2014  uczestniczyło ponad ich 1100. 

W planach na kolejne lata znajduje się zagospodarowanie okolicy "Dworku". Otaczający go park zamieni się w przestronny park, a przylegające pola - w boiska i instalacje sportowe. 

Podobne ośrodki  w innych krajach:

Wykonanie: Tworzenie stron www :: SOLmedia.pl 2020