O Dworku

Dworek znajduje się na południowy wschód od Mińska Mazowieckiego, w miejscowości Boża Wola (gmina Siennica). Pierwotny budynek został zbudowany w 1902 roku. W tym samym roku w Hiszpanii na świat przyszedł Josemaria Escriva, Założyciel Opus Dei. 

Święty Jan Paweł II dowiedział się o "Dworku" od bł. Álvaro del Portillo, ówczesnego Prałata Opus Dei, który mu wspomniał, że Ośrodek ten leży we wsi o nazwie "Boża Wola". Ten fakt bardzo spodobał się Ojcu Świętemu. Kilka lat później, przy okazji kolejnego spotkania z bp del Portillo, Jan Paweł II pytał go: "Co się dzieje z Bożą Wolą?"

Bł. Alvaro del Portillo odwiedził "Dworek" 29 października 1993 r. Na spotkaniu z towarzyszącymi mu osobami opowiadał o dziełach miłosierdzia, w których brał udział w latach 30. w Hiszpanii. Zachęcał, by młodzież przyjeżdżająca do Bożej Woli była uwrażliwiana na ludzkie cierpienie.

W 2002 r., gdy obchodzono 100-lecie urodzin św. Josemarii oraz gdy odbyła się jego kanonizacja, otwarto nową część "Dworku". Dzięki temu zwiększyła się liczba pokoi - obecnie "Dworek" może przyjąć razem 45 osób. Powstała m.in. nowa kaplica i sale wykładowe. Wówczas powstała także nowa część mieszcząca jadalnię, kuchnię i pralnię. Wykonywana tam praca jest ważnym elementem tworzenia rodzinnej, ciepłej atmosfery "Dworku". Wysoki poziom pozornie zwykłych czynności domowych stwarza warunki ułatwiające odpoczynek i skupienie przyjeżdżającym tu osobom.

Część Dworku zamieszkiwana przez osoby zajmujące się gospodartswem domowym Centrum Konferencyjno-Formacyjnego jest oddzielnym ośrodkiem. Prowadzona jest tu działalność dla kobiet z okolic.

Co roku "Dworek" odwiedzają różne grupy osób bioracych udział w rekolekcjach, kursach czy cyklach wykładów. W ostatnich latach było to od 1000 do 1100 gości. 

W planach na kolejne lata znajduje się zagospodarowanie okolicy "Dworku". Otaczający go park zamieni się w przestronny park, a przylegające pola - w boiska i instalacje sportowe. 

Podobne ośrodki  w innych krajach:

Wykorzystywanie plików „cookies” | Wykonanie: Tworzenie stron www :: SOLmedia.pl 2020